ساخت روف گاردن

ساخت روف گاردن جزو روش هایی است که امروزه در جهت بهبود و استفاده بهینه تر بخش های مختلف یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. روف گاردن که به آن سقف سبز, بام و یا باغ سبز نیز گفته می شود, از جمله تکنولوژی های جدید مورد استفاده در طراحی و ساختمان سازی در اصفهان است. طی این فرایند, فضایی سبز و زیبا در پشت بام خانه, خلق و اجرایی می گردد. در حقیقت می توان گفت بام سبز به منظور بهبود سطح و کیفیت زندگی و همچنین افزایش زیبایی ساختمان ساخته میشود.

در این مقاله قصد داریم به ارائۀ مطالبی در زمینۀ ساخت بام سبز بپردازیم و  برخی از اصول ساخت و ویژگی های بام های سبز را بیان کنیم.

روف گاردن در طراحی و ساختمان سازی در اصفهان

طراحی و ساخت بام سبز در اصفهان, نیازمند رعایت برخی اصول و قواعد است. بنابراین به منظور این کار باید از شرکت های حرفه ای و با تجربه در ساختمان سازی در اصفهان کمک بگیرید. برای نمونه پیش از انجام این کار باید بام منزل شما به طور کامل, ایزوله شود و عملیات زیرسازی آن نیز انجام گیرد. رعایت این اصل کمک می کند تا محل مورد نظر برای قرار گرفتن گیاهان, چمن کاری و… به صورت کامل تمیز شود. پس از فرایند ایزوله کردن پشت بام, باید زهکشی, و لایه بندی آن انجام گیرد.

ساختمان سازی در اصفهان
ساختمان سازی در اصفهان

از طریق اجرای این اصل, چمن و خاک بر روی لایه ای بسیار محکم و  با طول عمر زیاد قرار خواهد گرفت. پس از اجرای این مراحل, می توانید خاک مناسب برای ساخت روف گاردن مورد نظر خود را انتخاب کنید. خاک مورد نیاز برای ساخت بام سبز باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد تا چمن و گیاهان بتوانند به خوبی در آن رشد و نمو کنند.

با در نظر گرفتن مجموعه این نکات و رعایت  این اصول می توانید گیاهان مخصوص و مورد نظر خود را برای باغ و بام سبزتان انتخاب کنید. این گیاهان باید با کیفیت باشند و متناسب با قدرت و توان پشت بام شما انتخاب, خریداری و کاشته شوند. یکی دیگر از نکاتی که لازم است برای طراحی و ساخت روف گاردن اصفهان در نظر داشته باشید, مصالحی است که قرار است در اجرای این پروژه مورد استفاده قرار دهید. مصالحی که در این طراحی, به کار برده می شود باید درجه یک باشند و از کیفیت عالی برخوردار باشند. استفاده از مصالح با کیفیت بالا مزایای قابل توجهی را برای شما به ارمغان می آورند.

مهم ترین این مزایا این است که, استفاده از چنین مصالحی, باعث افزایش عمر  سازه و بنای شما می شود. از طرف دیگر, کیفیت بالای مصالح در ساخت روف گاردن, موجب می شود تا ظاهر و جذابیت باغ سبز شما نیز بیشتر شود.

پیش از ساخت روف گاردن باید توجه داشته باشید که بام شما طوری طراحی گردد که در معرض وزش باد قرار نگیرد. و یا می توانید با استفاده از یک بادگیر و یا سایبان از آن محافظت کنید. در نظر گرفتن نور کافی و مناسب و همچنین تم مناسب برای طراحی و ساخت روف گاردن نیز دارای ضرورت است.

بام سبز یکی از زیبا ترین طراحی ها برای خلق به روز ترین نمای ساختمان به حساب می آید. یکی از نکات ضروری در ساخت بام سبز, در نظر گرفتن انواع آن است. در شرایط حاضر  بام های سبز در انواع و اقسام متفاوتی طراحی و ساخته می شوند. از جمله انواع باغ های سبز می توان به بام های سبز متمرکز, گسترده, ماژولار, سیستم جعبه گیاه و… اشاره کرد. در ادامه به شرح مختصر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

ساخت روف گاردن متمرکز

پیش از ساخت بام سبز متمرکز لازم است به طراحی و ساخت, میزان توان و قدرت ساختمان مورد نظر توجه داشته باشید. لازم است بدانید حجم خاک در این نوع سقف سبز, بسیار زیاد است. همین عامل باعث می شود تا فشار و بار زیادی به پشت بام تحمیل گردد. بنابر این پشت بامی که در آن به ساخت روف گاردن متمرکز می پردازید, باید توان بالایی داشته باشد.

ساخت روف گاردن
ساخت روف گاردن

از طرف دیگر از آنجایی که قطر خاک در این نوع بام سبز بسیار زیاد است, می توانید در آن از هر نوع گیاهی استفاده کنید و یا حتی درخت هایی را نیز برای این منظور مورد استفاده قرار دهید. به این نوع باغ سبز, روف گاردن اینتنسیو هم می گویند.

روف گاردن گسترده

در صورتی که قصد داشته باشید به ساخت روف گاردن از نوع متمرکز دست بزنید, اما نتوانید ساختمان را به اندازۀ کافی مقاوم سازی نمایید, می توانید بام های سبز گسترده ( نام دیگر آن: باغ سبز اکستنسیو) در نظر بگیرید.

در این نوع بام سبز, عمق خاک بسیار کمتر از نوع متمرکز است. اما از طرف دیگر نمی توانید از هر گونه پوشش گیاهی به منظور طراحی استفاده کنید. در این شرایط می توانید برخی از درختچه های کوچک و پوشش های گیاهی متنوع را به کار ببرید.

بام سبز ماژولار

ساده ترین نوع بام های سبز, روف گاردن های ماژولار هستند. در این شیوه, با استفاده از گلدان هایی, روف گاردن مورد نظر طراحی و پیده سازی می شود. در صورتی که طراحی و ساخت بام سبز ماژولار به درستی انجام گیرد, یکی از جذاب ترین و منحصر به فردترین انواع باغ های سبز خواهد بود.

ساخت روف گاردن
ساخت روف گاردن اصفهان

ساخت روف گاردن سیستم جعبه گیاه

در این روش ساخت روف گاردن, از جعبه هایی کمک می گیرند و محیط کاشت گیاهان را مشخص می سازند. پس از آن می توانند گیاهان مورد نظر خود را با استفاده از این جعبه ها در کل پشت بام, پراکنده سازند. در این شیوه, محیط کاشت گیاهان به شکل یک لایۀ پیوسته در روف گاردن قرار خواهد گرفت.

مزایا و ویژگی های ساخت روف گاردن

ساخت بام سبز, مزایا و ویژگی های قابل توجهی برای شما ایجاد خواهد کرد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تأمین فضایی بسیار مناسب و مطبوع برای ساکنین ساختمان
  • بهبود مناظر اطراف ساختمان و به وجود آوردن فضایی دل نشین
  • کاهش آلودگی هوا
  • افزایش بار سرمایشی و کاهش بار گرمایشی ساختمان
  • تصفیۀ هوا و کاهش دی اکسید کربن
  • کاهش و یا تعدیل سر و صدای وارد شده بر ساختمان
بام سبز
ساخت روف گاردن اصفهان

آپارتمان سازی

جهت مشاهده نمونه پروژه های آپارتمان سازی ما کلیک کنید

مشاهده نمونه کار

لاکچری سازی

جهت مشاهده نمونه پروژه های لاکچری سازی ما کلیک کنید

مشاهده نمونه کار

بازسازی

جهت مشاهده نمونه پروژه های ساختمانی بازسازی شده ما کلیک کنید

مشاهده نمونه کار

مراکز تفریحی

جهت مشاهده نمونه پروژه های مراکز تفریحی ما کلیک کنید

مشاهده نمونه کار

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[Total: 0 Average: 0]