ساده ترین روش تخریب بتن

ساده ترین روش تخریب بتن و زمان انجام آن؟

این محصول حدود 1300 سال پیش اختراع شد و امروزه بتن و سیمان در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. سازه های بتی ساختمان سازی در اصفهان ممکن است بعضی اوقات در مدت دوره بهره بردای و احداث, نیازمند تخریب باشند.

روش های مختلفی برای تخریب بتن وجود دارد که تکنیک همه این روش ها با هم فرق دارند. همانطور که گفتیم سازه های بتنی ممکن است در یک پروژه دچار آسیب شوند, به همین دلیل تخریب آن امری بسیار ضروری خواهد بود و عدم تخریب بتن در این شرایط باعث ایجاد اختلال در بین آرماتورها می شود. انواع روش های دیگر تخریب بتن به چه صورت انجام می شوند؟ از چه روشی استفاده کنیم تا هزینه سفت کاری ساختمان 1401 کاهش یابد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ساده ترین روش تخریب بتن ساختمان سازی در اصفهان

ساختمان سازی در اصفهان
ساختمان سازی در اصفهان

یکی از راحت ترین روش های تخریب سازه های بتنی استفاده از مواد کتراک است. کتراک نوعی مواد انبساطی بوده که از همه روش ها نیز بهتر و آسان تر است. این متریال بسیار ایمن بوده و هیچ خطری ندارد, به همین دلیل اکثرا برای تخریب سازه های بتنی از این محصول استفاده می کنند. استفاده از این محصول بسیار راحت است و نیازی به داشتن مجوز نیست, یعنی یک شخص معمولی هم بدون داشتن مهارت می تواند از آن استفاده کند. شما این مواد را می توانید از فروشگاه به راحتی تهیه نمایید.

البته پیشنهاد می کنیم که کتراک را حتما از فروشگاه های معتبر خریداری کنید, چون فیک این محصول نیز تولید می شود. در حالت کلی آسان ترین راه تخریب سنگ و بتن استفاده از کتراک است,پس برای خراب نمودن نیازی به لودر و تجهیزات سنگین نیست. قبلا برای تخریب بتن از مواد منفجره استفاده می کردند که این مواد بسیار خطرناک بودند و حتی برای داشتن آن, مجوز ضروری بود,ولی امروزه با وجود کتراک می توان تخریب را به راحتی انجام داد.

چه زمانی لازم است که بتن را تخریب کنید؟

بعضی اوقات به دلیل عبور تجهیزات سنگین از روی بتن ممکن است روی سطوح آن, شکاف هایی ایجاد شود; به همین دلیل در این شرایط تخریب سازه های بتنی الزامی است. یکی دیگر از دلایل تخریب بتن, شکاف ناشی از غرق شدن دال بتن است, یعنی اگر موقعی که باران بارید و دال بتن در آب غرق شد, باید تخریب انجام شود, چون به مرور زمان خاک زیر بتن نشست می کند و باعث ایجاد خسارت جانی و مالی زیادی می شود. از طرفی آب و هوای سرد نیز باعث ایجاد ترک روی بتن ها می گردد, پس در این شرایط نیز باید بتن تخریب شود.

علاوه بر دلایل گفته شده گاهی ممکن است بنای یک ساختمان را از نو بسازند که برای این منظور باید بتن های کهنه و حتی اضافه را تخریب کنند. گاهی نیز یک پروژه به مقاوم سازی احتیاج دارد,به همین دلیل لازم است بتن هایی که با پروژه جدید تداخل دارند را تخریب کنند. ضمنا بتن های معیوب نیز باعث ایجاد اختلال در پروژه و حتی ریزش ساختمان می شود, به همین منظور لازم است که سازه های بتنی را از نو بسازند.

معرفی انواع روش و بهترین روش تخریب بتن

تخریب سازه های بتنی
تخریب سازه های بتنی

همانطور که گفته شد امروزه روش های زیادی برای تخریب سازه های بتنی وجود دارد که یکی از بهترین روش تخریب بتن , تخریب بتن با روش مکانیکی است. در روش تخریب مکانیکی از چکش برقی بتن کن, کمپرسور بادی و پیکور بیل استفاده می کنند که این روش یکسری مزایا و معایبی به همراه دارد. مثلا معایب آن اینست که این تجهیزات باعث ایجاد آلودگی صوتی, گرد و غبار و لرزه می شود. از مزایای این روش نیز می توان گفت که این تجهیزات مکانیکی هزینه کمی دارند و به راحتی قابل دسترس هستند.

یکی دیگر از روش های تخریب استفاده از مواد منبسط شونده است که در بالا توضیح دادیم که این شیوه جزو تکنیک های آسان و به نوعی ساده ترین روش تخریب بتن به شمار می رود. کتراک که همان مواد منبسط شونده است از مواد شیمیایی ساخته شده و در اثر فشار, باعث تخریب بتن های غیر مسلح می گردد. این روش هزینه کمتری نسبت به بقیه تکنیک ها دارد و باعث آلودگی صوتی نمی شود, به همین دلیل این راهکار جزو بهترین روش های شناخته شده است. آخرین روش نیز واترجت بوده که در این تکنیک تخریب را با فشار آب انجام می دهند و هزینه این روش بسیار بالا بوده و اصلا به صرفه نیست.

تفاوت تخریب بتن با بیل مکانیکی و شیمیایی

تخریب بتن با بیل مکانیکی
تخریب بتن با بیل مکانیکی

در روش مکانیکی ایجاد یک حفره جهت وارد کردن فشار ضروری است, البته این شیوه آلودگی صوتی زیادی ایجاد می کند که برای جلوگیری از این آلودگی باید از دستگاهی که نوک الماس دارند, استفاده کرد که اینکار هزینه زیادی را می طلبد. از طرفی در روش تخریب بتن با بیل مکانیکی احتمال وارد شدن آسب به سازی های مجاور نیز وجود دارد.

روش شیمیایی کمی گران تر از روش مکانیکی است و این راهکار نیز مانند شیوه قبلی به سازه های دیگر ساختمان آسیب می زند. اما در این تکنیک می توان جهت ترک را کنترل کرد, ولی در روش مکانیکی کنترل آن دشوار است. این نکته را بدانید که روش شیمیایی در آب و هوای سرد نتیجه ای نمی دهد.

هزینه تخریب بتن

شرکت اسپرلوس, یک کمپانی خصوصی است که 12 سال تجربه کار در زمینه فروش تجهیزات سنگین و توسعه سازمان های وب دارد. گروه اسپرلوس با برندهای مختلفی همکاری می کند که با ارائه بهترین خدمات توانسته جایگاه خود را در کشور ارتقا دهد. شما می توانید در امور تکنولوژی و فناوری و حتی خرید, از این شرکت مشاوره ای کاملا رایگان دریافت نمایید.

هزینه تخریب بتن
هزینه تخریب بتن

تخریب سازه های بتنی,سنگ و سیمان بعضی اوقات ضرورتی اجتناب ناپذیر است و همانطور که توضیح دادیم, روش های زیادی برای تخریب وجود دارد که همه این تکنیک ها یکسری معایب و مزایایی به همراه دارند. در حالت کلی از روش واترجت در مواقعی که سازه اهمیت داشته باشد استفاده می شود, ولی روش های دیگر در هر شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله ما تلاش کردیم که راجب موضوع ساده ترین روش تخریب بتن توضیح دهیم و امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. برای اطلاع از هزینه تخریب بتن  گروه ساختمان سازی در اصفهان با ما تماس بگیرید.

تخریب بتن ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. بتن بیشتر در اثر خوردگی میلگردهای آرماتور به دلیل کربناته شدن خمیر سیمان سخت شده یا حمله کلرید در شرایط مرطوب آسیب می بیند. خسارات شیمیایی در اثر تشکیل محصولات گسترده تولید شده توسط واکنش های شیمیایی مختلف، توسط گونه های شیمیایی تهاجمی موجود در آب های زیرزمینی و آب دریا (کلریدها، سولفات ها، یون های منیزیم) یا میکروارگانیسم ها (باکتری ها، قارچ ها…) ایجاد می شود. سایر فرآیندهای آسیب‌رسان نیز می‌تواند شامل شستشوی کلسیم توسط نفوذ آب و پدیده‌های فیزیکی مختلف باشد که باعث تشکیل و انتشار ترک‌ها می‌شود. تمام این فرآیندهای مضر و عوامل آسیب رسان بر مقاومت مکانیکی بتن و دوام آن تأثیر منفی می گذارد.

برخی خدمات ما

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[Total: 0 Average: 0]